Jquery Programlama

jQuery Nedir?

jQuery

jQuery, JavaScript için oluşturulmuş kullanışlı bir kütüphanedir. Dünyadaki en iyi 10.000 Web sitesinin %54.7’si tarafından kullanılan jQuery yazılımcılar arasında da oldukça popüler ve sevilen bir framework diyebiliriz.

Örneğin oyun gibi etkileşimli bir Web uygulaması oluşturmak istiyorsanız, jQuery inanılmaz derecede kolaylıklar sağlıyor. Sloganın “Az kod, çok iş” olduğunu düşünürsek, bize daha az kod ile daha verimli projeler geliştirebilmeyi vaat ediyor.

Bu yazımızda jQuery kütüphanesinin ne olduğunu ve bize sağladığı kolaylıkları inceleyeceğiz. Sürekli olarak jQuery kelimesini tekrarlamamak adına jQ olarak kısaltılmış halini kullanacağız.


jQuery Nedir? Neden Kullanılır?

jQuery ile yaptıklarınızı düz JavaScript kodları ile de yapabilirsiniz ancak jQ, zengin Web uygulamalarının kolayca oluşturulması için birçok kolaylık sağlıyor. Öğrenilmesi oldukça kolaydır ve bu konuda uzmanlaşırsanız, daha az kod yazarak çok daha güzel projeler geliştirebilirsiniz. Ayrıca, JSP, Servlets, PHP gibi hemen hemen tüm Web uygulama programlama teknolojileri ile birlikte kullanılabilir.

Tüm bu özellikler onu çok popüler yapıyor ve bu yüzden büyük bir hayran kitlesi var. Ayrıca birçok yazılımcı tarafından sevildiği ve tercih edildiği için Internette bu konuyla ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz. Zengin Web uygulamaları hizmetleri sunan Google, Yahoo, Digg, WordPress, Drupal gibi hemen hemen her büyük şirket jQuery’den yararlanmaktadır.


Kurulum

jQuery, JavaScript’te yazılmıştır ve geliştirmekte olduğunuz projenize eklemeniz gerekir. JavaScript kodlarınız bu sayede çeşitli jQ fonksiyonlarını çağırarak kütüphaneye erişir.

JQuery kütüphanesi 2 farklı şekilde sunulur:

 1. Uygulama Geliştirici Paketi: Sıkıştırılmamış .js dosyasının okunması ve değiştirilmesi kolaydır, ancak (yazma sırasında) boyutunda 160kb civarındadır. Bu sitenizin performansını olumsuz etkileyeceği için genelde geliştiriciler tarafından belirli bir amaç için kullanılır.
 2. Uygulama Paketi: Küçültülmüş .js dosyası, tüm kitaplığın yalnızca 23kb’a sıkıştırıldığı bir pakettir. Kodu kolayca okuyamasanız da, ziyaretçilerin indirmesi çok daha hızlı olduğundan, sitenize yerleştirmek istediğiniz sürüm budur.

Kütüphaneyi indirmek ve kullanmak ücretsizdir ve MIT ve GPL lisansları kapsamında çift lisanslıdır. Kütüphanenin komut dosyalarınıza daha fazla güç ve işlevsellik ekleyebilmeniz için yüzlerce eklentisi de bulunmaktadır. Kurulum aşamasını ve geliştirme ortamını bir sonraki yazıda inceleyeceğiz. Bu kısımda bilgi amaçlı bir giriş yaptık.


JQuery ile neler yapabilirsiniz?

 • Görsel Efektler Oluşturma.
  jQ, güçlü JavaScript uygulamaları yazmayı ve Flash animasyonlarıyla rekabet eden göz alıcı efektleri oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Ögelere Animasyonlu Efekt Ekleme.
  jQ; solan, kayan, genişleyen ve daralan yazılar gibi efektleri kolayca eklemenizi sağlar.
 • XML (Ajax) İstekleri Yapmak.
  Sayfayı yeniden yüklemek zorunda kalmadan Web sunucusundan ek veri istemek için JavaScript kullanır.
 • DOM’i Değiştirmek.
  Yalnızca birkaç satır kod kullanarak Web sayfasındaki içeriği kolayca ekleyebilir, kaldırabilir ve yeniden sıralayabilirsiniz.
 • Görüntü Slayt Gösterileri Oluşturma.
  Güzel animasyonlu slayt gösterileri ve ışık kutuları oluşturmak için jQ efektlerini kullanabilirsiniz.
 • Açılır Menüler Yapmak.
  jQ, animasyonlarla çok düzeyli açılır menüler oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Sürükle ve Bırak Arayüzleri Oluşturma.
  Sadece sürükleyip bırakarak yeniden konumlandırılabilen veya yeniden sıralanabilen ögelere sahip bir sayfa oluşturmak için jQ kullanabilirsiniz.
 • Formlara güç katmak.
  jQ ile çok daha verimli form uygulamaları oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Aynı zamanda, form elemanlarındaki değerleri jQ ile okumak, standart JavaScript’e oranla çok daha kolaydır.

Elbette, yukarıdakilerin hepsini kendi JavaScript’inizi yazarak yapabilirsiniz, ancak jQuery’i kullanmak çok daha kolay. Neden tekerleği yeniden icat edelim ki?

JQuery’nin güçlü noktalarından bir diğeri de, birçok farklı tarayıcıda çalışan JavaScript kodları yazmayı kolaylaştırmasıdır. IE, Firefox ve Safari gibi popüler tarayıcılar arasındaki uyumsuzluklar, genellikle her bir tarayıcı için farklı JavaScript kod parçaları yazmanız gerektiği anlamına gelir. jQuery ile yazdığınız kodlar birçok tarayıcıda sorunsuzca çalışacaktır. 

Özet

Bu makale jQuery’e kısa bir genel bakış sunmuştur. Projeye nasıl dahil edileceğini ve geliştirme ortamını bir sonraki yazıda inceleyeceğim. Şimdilik, öğrendiklerimizin kısa bir özeti:

 • jQ ücretsiz bir JavaScript kütüphanesidir.
 • jQ ile daha az kod satırı ile güçlü JavaScript uygulamaları yazabilirsiniz.
 • jQ, animasyonlar, Ajax istekleri, DOM manipülasyonu, görüntü efektleri ve kullanıcı arayüzü ögeleri gibi teknikler için mükemmeldir.
 • jQ kolayca tarayıcılar arasında desteklenen JavaScript kodu yazmanıza izin verir.

Bir sonraki yazımda jQuery kullanmaya nasıl başlanacağını ve sık kullanılan metotlarını inceleyeceğim. O zamana kadar – eğlenin!


Kaynaklar: Elated, Journaldev

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.