MS-SQL Veritabanı Veritabanı

SQL Insert Into Kullanımı

SQL Insert Into Kullanımı

Tablomuza yeni kayıtlar eklemek istediğimiz zaman kullanırız.

İki tip kullanımı vardır:


  1. Birinci Tip Kullanım:

Tablo adımızı yazdıktan sonra alan isimlerimizi hangi sıraya göre kayıt eklemek istiyorsak, o şekilde yazıyoruz. Daha sonra Values komutunu kullanarak sırasıyla belirttiğimiz alanlara aktarılacak değerleri giriyoruz. Örneğin;

Burada dikkat etmemiz gereken nokta, ilk satırdaki alan adları sıralaması nasılsa değerler de o şekilde aktarılacaktır. Yani alan1 içerisine bir veri eklemek istiyorsak deger1 kısmına yazmak zorundayız. İkinci tip kullanıma göre istediğimiz alanları istediğimiz gibi sıralayabiliriz. Örneğin soyad alanına ekleme yapmak istemiyorsak alan bilgilerini yazdığımız kısımda onu kullanmayız ve işlemimize dahil olmaz.

2. İkinci Tip Kullanım:

Tablo adımızı yazdıktan sonra tablomuzda alanlarımız nasıl sıralı ise o sırayla veri ekleme işlemi yapabiliriz. Örneğin bir tabloda ad, soyad ve yaş alanları varsa, bunları belirtmeden direkt olarak mustafa, sarıdal, 19 şeklinde veri eklemeye çalışırsak herhangi bir hata olmayacaktır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta, alanlar ile değerler uyumlu ve doğru sırada olmalıdır. Alan adı yazmadığımız için bu ifadeyi kullanırken dikkatli olmalıyız. Örneğin;


Örnek Uygulama

Formülleri anlatırken kullandığımız örneğimizin farklı versiyonlarını yapalım. Kullanıcılarımızın id, adını, soyadını ve yaşını tuttuğumuz bir tablomuz olsun.

Tablomuzun adı kullanıcılar olsun.

id ad soyad yaş
1 Mustafa Sarıdal 19
2 Fatih Sarıdal 17

Örnek Sorgu 1)

Tablomuza bir kullanıcı daha ekleyelim.

Yukarıda anlattığımız gibi değerlerimizi, tanıttığımız alan adlarına göre ilk önce id …. ve son olarak yaş değerlerini karşılayacak şekilde yazdık. Burada dikkat etmemiz gereken nokta string ifadeleri yazarken tek tırnak kullandık. Eğer kullanmayı unutursak sorgumuz hata verir. Bu tırnaklar ifadelerimizi alan adlarından ayırmamızı sağlar.

Sorgumuzun sonucu:

id ad soyad yaş
1 Mustafa Sarıdal 19
2 Fatih Sarıdal 17
3 İbrahim Çakallı 21

şeklinde olacaktır.


Örnek Sorgu 2)

Aynı ekleme işlemini yukarıda anlattığımız birinci tip kullanıma göre yapalım:

Sorgumuzun sonucu:

id ad soyad yaş
1 Mustafa Sarıdal 19
2 Fatih Sarıdal 17
3 İbrahim Çakallı 21
4 Özcan Yıldırım 20

şeklinde olacaktır.

Görüldüğü üzere alan adlarına gerek duymadan kaydımızı kolay ekledik. Fakat bu tip kayıtlarda tüm alanlara karşılık gelecek değerleri girmek zorundayız. Yani boşluklu değer giremeyiz. Bunun sebebi programımız hangi alanı boş bırakmak istediğimizi algılayamayacak olmasıdır. Örneğin kullanıcının yaşını girmek istemiyorsak boş bırakmak isteriz fakat bu durumda birinci kayıt tipini kullanamayız. Genel olarak fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yüzden genelde ikinci tip kullanımı öğrenmeye çalışalım.


Örnek Sorgu 3)

Tablomuza bir kullanıcı daha ekleyelim fakat soyadı bilgisini girmeyelim. Bunun için ikinci tip kullanımı tercih edeceğiz.

Görüldüğü üzere soyadı alanında bir işlem yapmayacağımız için tablo ismimizden sonra o alanın adını eklemedik ve değerlerimiz arasına da herhangi bir soyadı değeri girmedik. O kısmı atladığımız için NULL olarak gözükecektir.

Sorgumuzun çıktısı:

id ad soyad yaş
1 Mustafa Sarıdal 19
2 Fatih Sarıdal 17
3 İbrahim Çakallı 21
4 Özcan Yıldırım 20
5 Oğuz NULL 21

şeklinde olacaktır.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.