Linux

Xfce Linux Nedir? Ne işe yarar?

Xfce basitlik ve verimlilik için geliştirilmiş hafif bir masaüstü ortamıdır. Xfce; KDE, GNOME, Unity vb. Gibi diğer masaüstü ortamlarından çok daha az yer kaplar ve çok basittir. Xfce felsefesi, yolunuzdan çekilerek işinizi verimli ve kolay bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Xfce projesinin stabilize üzerinde ciddi bir takıntısı var. Bu da temel işlevselliğin sık sık değişmediği ve iş akışınızı yeniden öğrenmenize neden olduğu anlamına geliyor.

Xfce Kullanmak İçin 8 Neden


Hafif Yapı

Xfce, KDE ve GNOME gibi diğer masaüstlerine kıyasla çok küçük bir bellek ayak izi ve CPU kullanımına sahip. Xfce masaüstünü oluşturan programlar, bu kadar güçlü bir masaüstüne oranla küçük miktarda bellek harcıyor. Çok düşük CPU kullanımı da Xfce masaüstünün bir özelliğidir.


Basitlik

Xfce masaüstü basit ve derli toplu bir şekilde tasarlanmış. Temel masaüstünde iki panel ve sol tarafta masaüstü simgeleri mevcut. Panel 0 alt kısıma yerleştirilmiş. Panel 1 en üsttedir ve bir Uygulama başlatıcısının yanı sıra, kullanıcının birden fazla çalışma alanı arasında geçiş yapmasını sağlayan bir “Çalışma Alanı” mevcut. Panellere istediğiniz kısayolları ekleyebilir ve çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Masaüstünün sol tarafındaki simgeler, Giriş dizini ve Çöp Kutusu mevcut. Ayrıca tüm dosya sistemi dizin ağacı ve depolama aygıtlarının simgelerini de burada görebilirsiniz. Bu simgeler, aygıtı takmak ve çıkarmak ve ayrıca varsayılan dosya yöneticisini açmak için kullanılabilir. İsterseniz onlar da gizlenebilir ve Dosya Sistemi, Çöp Kutusu ve Giriş dizini simgeleri ayrı ayrı kontrol edilebilir. Çıkarılabilir sürücüler gizlenebilir veya grup olarak görüntülenebilir. Yani kısacası birçok kişiselleştirme ve ayar yapabilirsiniz.


Dosya Yönetimi

Xfce’nin varsayılan dosya yöneticisi Thunar, kullanımı oldukça basit ve yapılandırılması başarılı bir uygulama. Konqueror veya Dolphin gibi dosya yöneticileri kadar gelişmiş olmasa da, oldukça yetenekli ve çok hızlı. Thunar, penceresinde birden fazla bölme oluşturamazsınız ancak birden fazla dizinin aynı anda açılabilmesi için sekmeleri kullanabilirsiniz. Thunar ayrıca, tüm dosya sistemini, dizin ağacını ve bağlı olan depolama aygıtlarını gösteren çok hoş bir kenar çubuğuna sahip. Thunar ayrıca tıklandıklarında arşiv dosyalarını açmak için Ark gibi yardımcı uygulamaları da kullanabilir. ZIP, TAR ve RPM dosyaları gibi arşivler görüntülenebilir ve ayrı dosyalar bunlardan kopyalanabilir.

Dizilerim için dosya yöneticilerinde birçok farklı uygulama kullandım, basitliği ve kullanım kolaylığı için Thunar’ı sevdiğimi söylemeliyim. Kenar çubuğunu kullanarak dosya sisteminde gezinmek oldukça kullanışlı.


Kararlı Yapı

Xfce oldukça kararlı bir yapıya sahip. Her geçen gün geliştiriliyor ve gördüğüm kadarıyla sürekli daha kararlı bir yapıya dönüşüyor. Masaüstüm hiçbir zaman çökmedi ve sistem kaynaklarında hiçbir sorun yaşamadım. Sistem uslu ve sessiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.


Tasarım

Xfce tasarımı oldukça sade ve zarif. Sanırım Xfce’i yazan ve geliştiren yazılımcı abilerimiz minimalizm akımın büyük hayranları. Bu sadelik, Xfce’in bu kadar kararlı olmasının nedeni olabilir. Aynı zamanda; temiz bir görünüm, duyarlı bir arayüz, doğal hissettiren ve kolay gezilebilir bir yapı kullanıcılarını kendisine oldukça bağlıyor. Biraz abartacak olursam, huzur içerisinde kullanabileceğiniz bir işletim sistemi diyebilirim. 😀


Terminal Emülatörü

Xfce4 terminal emülatörü, diğer birçok terminal emülatörü gibi, tek bir pencerede birden fazla terminale izin vermek için sekmeler kullanan güçlü bir yapıya sahip. Bu terminal emülatörü, Tilix, Terminator ve Konsole gibi emülatörlere oranla daha basit ancak işinizi göreceğine eminim. Sekme adları değiştirilebilir ve sekmeler, araç çubuğundaki ok simgeleri kullanılarak veya menü çubuğundaki seçenekleri seçerek sürükleyip bırakarak yeniden düzenlenebilir şekilde tasarlanmış.


Ayarlanabilirlik

Xfce birçok açıdan ayarlanabilir şekilde tasarlanmış. KDE gibi bir masaüstünde olduğu kadar yapılandırılabilirlik sunmuyor ama yine de GNOME’dan çok daha fazla yapılandırılabilir (ve daha kolay). Ayarlar Yöneticisi’nin, Xfce’yi yapılandırmak için gereken her şeyin giriş kapısı olduğunu düşünüyorum. Buradan aradığınız birçok ayarı bulabilirsiniz. Bireysel konfigürasyon uygulamaları ayrıca mevcut ancak Ayarlar Yöneticisi erişim kolaylığı için hepsini tek bir pencerede topluyor. Masaüstünün tüm önemli yönleri, ihtiyaçlarımı ve tercihlerimi karşılayacak şekilde yapılandırabiliyorum.


Modüler Yapı

Xfce’in bütünü oluşturan çok sayıda üçüncü parti paket var ve doğal olarak tüm bu paketler dağıtımınız tarafından kurulmuyor. Xfce’in projeler sayfasından paketleri görüntüleyebilir ve kendinize uygun paketleri yükleyebilirsiniz.

Ayrıca bir dokümantasyon sayfası ve Xfce Goodies Project adında bir wiki sayfası da var. Thunar ve Xfce panelleri için uygulamalar, resimler ve eklentiler gibi kaynağa bu adreslerden ulaşabilirsiniz.

Sizler de görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. 🙂


Kaynak: opensource.com adresindeki yazıdan yararlanılmıştır.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer / PRISMA CSI

1 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.