Linux Siber Güvenlik

Temel Linux Komutları [2]

Bu yazı “Temel Linux Komutları” konusunun ikinci bölümü niteliğinde olacağı için eğer ilk yazımı okumadıysanız önce ona bakmanızı tavsiye ederim. Birinci Bölüme gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.


LS -LTR :

Ls (list) komutuna ilk bölümde değinmiştik. Ls komutunun bir çok şekilde kullanımı vardır. Bunlardan birisi de ls -ltr komutudur.
Diğer kullanım şekillerini man ls, info ls ya da ls –help komutlarını kullanarak öğrenebiliriz.

Ls -Ltr komutu ilk olarak dizindeki dosyaları listeler. Daha sonra listelediği dosya ve klasörlerin ne zaman oluşturulduğuna dair bilgi verir. Avantajlı yanı listelediği dosya ve klasörleri eskiden yeniye doğru sıralar. Bu sayede aradığımız eski veya yeni çalışmaları bulmamız kolaylaşır.


LESS:

Less komutu da tıpkı cat komutu gibi dosyanın içeriğini görüntülememize yarar. Fakat cat tüm dosyanın içeriğini terminal ekranına basmayı sağlarken, less komutu ise terminal ekranının boyutuna göre ayarlar . Eğer ekranınız 10 satır alabilecek kapasitede ise ilk 10 satırı görüntüler. Enter’a bastıkça dosyanın kalan kısmını görüntüleyebiliriz , dosyanın sonlandığını END (Son) uyarısından anlayabiliriz. İşlemi sonlandırmak için ise q (Quit) tuşunu kullanırız.


MORE:

More komutu ise, less ile mantıken aynı şeyi yapar. Ek olarak, dosyanın yüzde kaçlık kısmında olduğumuzu bize döndürür. Büyük dosyaları incelerken işimizi oldukça kolaylaştırır. Enter’a bastıkça kalan kısmı görüntüler en son bitince otomatik olarak işlem sonlanır.


SORT:

Sort komutu dosyasın içeriğini alfabetik olarak sıralanmış haliyle ekrana basar.

sort -r ise tersten alfabetik olarak sıralar ve ekrana basar:


WC:

Wc komutunu /dizin_yolu/dosya_adı şeklinde kullanırız ve bize sırasıyla istediğimiz dosyanın satır, kelime ve boyut bilgisini bize döndürür.

wc -l Metin ise bize dosyanın kaç satırdan oluştuğunu söyler.


NL:

NL komutu ise dosyayı satır başlarına numara koyarak ekrana getirir. (Alt görselde soldaki numaralar.)


Konunun ikinci bölümünde bahsetmek istediğim komutlar bunlardı. Üçüncü bölümü de yazıp sonlandırmayı düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.