Linux Siber Güvenlik

Linux Hakkında 10 İlginç Bilgi


Ormanların Kralı: Linux

Modern dünyanın kalbinin attığı dijital yaşamda her alanda bulunan bir güç: Linux.

Bu yazımızda Linux işletim sistemi hakkındaki 10 ilginç bilgiyi inceleyeceğiz.


  • Linux çekirdeğinde 2018’den itibaren 20,323,379 kod satırı olduğu açıklandı. Bu kulağa çok gelebilir ama piyasadaki diğer işletim sistemlerine baktığımız zaman bu sayı gayet normal. Bu veriler Linux’un en büyük açık kaynaklı proje olmaya devam ettiği anlamına geliyor.

  • Linux’un adı Linux olmayacaktı. Linux’un yaratıcısının aklından geçen isim aslında “FreaX” idi. (Kombinasyon: “free”, “freak” ve “Unix”). Neyse ki Linus Torvalds beyfendi sistemin ilk kodlarının barındırıldığı sunucunun sahibi tarafından Linux ismini koyması için ikna edildi. (“Linus” ve “Unix” kombinasyonu)

  • Linus Torvalds bir türlü uslanmıyor. İşletim sistemi kalitesini kanıtlayıp kendisini dijital dünyaya kanıtladıktan sonra da yüz binlerce insan ile birlikte onu geliştirmeye devam etmiş. Linus şimdi diğer geliştiriciler tarafından yazılmış kodları yönetmek ve birleştirmekle meşgul. İlk Linux sürümünün% 100’ünü Linus’un yazdığı kodlar oluşturuyordu fakat günümüzde bu oran %1’in altında.

  • Linux, NASA ve ESA dahil olmak üzere dünyadaki her büyük uzay programı tarafından kullanılmaktadır. SpaceX de, güçlü Falcon 9 roketlerinde hataya dayanıklı bir Linux sisteminin yardımıyla 65 uzay görevini tamamladı.

  • Linux’un maskotu Tux bir penguen. Neden penguen olduğunu hiç merak ettiniz mi? Cevap, kime sorduğunuza bağlı: Linus, kendisine “penguenit” adı verilen hastalığı bulaştıran öfkeli bir penguen tarafından ısırıldığı bir hikayeyi anlatıyor. Diğerleri, seçiminin Linus’un hayvana olan düşkünlüğünden veya şirket logosu olarak uygun olmamasından kaynaklandığını söyledi.

  • Linux süper bilgisayarlara hükmediyor. 2018 itibariyle dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarının% 100’ü Linux kullanıyor. Etkileyici bir oran! Sanırım birilerinin Windows’u teselli etmesi gerekiyor(!). 🙂

  • Linux geliştirme topluluğu inanılmaz derecede aktif. Kar amacı gütmeyen Linux Vakfı tarafından açıklanan sayılara göre, son 15 ayda saatte ortalama 7.8 yeni yama yayımlandı. Bu oran piyasadaki rakiplerine oranla oldukça yüksek ve memnun edici.

  • Linux 1.0, 14 Mart 1994’te piyasaya sürüldü. 176.250 satır kod içeren bu işletim sisteminin 2.0 versiyonu 1996’da piyasaya sürüldü.

  • Steve Jobs, Linus Torvalds’a Linux’ta gelişmeyi bırakması şartıyla 2000 yılında bir iş teklif etti. Linus (çok şükür) reddetti.

  • Openhub.net web sitesinde yayınlanan verilere göre, Linux’un %95’inden fazlası C dilinde yazılmıştır.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer / PRISMA CSI

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.