Siber Güvenlik

Linux Çekirdeği İncelemesi

Çekirdek sistemimizdeki donanım ve yazılım arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir.


Linux Çekirdeği Nedir?

Linux adını duyduğumuzda aklımıza çoğunlukla bir işletim sistemi gelir. Bilinenin aksine Linux bir çekirdek teknolojisidir.


Linux Çekirdeği Nasıl Ortaya Çıktı?

1969 yılında AT&T’nin Bell laboratuvarlarında yeni bir işletim sistemi geliştirildi. Bu işletim sistemi birden çok kullanıcıya destek verecek şekilde geliştirildi. Sonraları ise Unix in lisanslanması ile ilgili bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı,bunun neticesinde artık Unix işletim sistemini kullanmak için belirli miktarda para ödemek gerekiyordu. Birçok Unix kullanıcısı yeni bir işletim sistemi yazmak için kolları sıvamaya başladı. Bu kişilerden en önemlisi Richard Stallman’dır. Stallman 1983’de, Unix benzeri işletim sistemi oluşturmak amacıyla işletim sistemi çekirdeği hariç bir işletim sistemi için gerekli olan tüm yazılımları içeren dev bir özgür yazılım koleksiyonu olan GNU Projesini hayata geçirmiştir. 1990’lı yılların başında GNU projesi iyice büyümüş farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çok sayıda kaynak içeren bir sistem haline gelmiştir. Bu projenin en önemli eksiği ise daha önce de bahsettiğimiz gibi çekirdekti. GNU projesi ile birlikte ortaya çıkan GNU OS’un çekirdek sorunu çözmek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan bir tanesi de Helsinki Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds tarafından yapılmıştır. Linus Torvalds, Andrew S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix işletim sisteminin ihtiyacını karşılayamaması üzerine bu sisteme eklemeler yapmak için geliştirmeye başlamış ancak yazmaya başladığı programı zamanla Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi çekirdeğine dönüştürmüştür. İsim olarak Linus kelimesindeki ‘s’ harfini ‘x’ ile değiştirmiş yani çekirdeğe Linux adını vermiştir. Linux çekirdeği kısa bir süre içerisinde hızla büyümüştür. Linux, GNU projesinin en önemli eksiği olan çekirdek sorununa çözüm getiriyordu. Bunu gören Richard Stallman ve GNU projesi çekirdek olarak Linux’u kullanmaya başladı. Böylece artık GNU projesinin yeni adı GNU/Linux olarak değişmişti. Artık ortada on binlerce yazılıma sahip bir proje (GNU), son derece gelişmiş özelliklere sahip bir çekirdek (Linux) vardı.  


Linux Dağıtımları

Çekirdek sistemin açılması aşamasında belleğe yüklenir. Bundan dolayı Linux tabanlı işletim sistemi tabiri kullanılmaktadır.

Linux çekirdeği üzerinden farklı yazılımlarla işletim sistemleri üretilmiştir. Temelde Linux çekirdeğine sahip bu işletim sistemlerinin ufak farkları vardır. CentOS, Ubuntu, Debian, Gentoo, Pardus, Novell Suse, Red Hat, Fedora en yaygın şekilde kullanılan Linux dağıtımlarıdır.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer / PRISMA CSI

1 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.