C++ Programlama

Girilen Sayıyı Tersten Yazdırma (C++)

C++ komutlarını kullanarak kullanıcıdan aldığımız bir sayı değerini ters çevrilmiş bir şekilde ekrana yazdıracağımız bir program hazırlayacağız. Bu örneğe hem pozitif hem de negatif sayılar dahil olduğu için biraz uzun ve karmaşık gelebilir. Eğer C++ ile yeni tanışan birisiyseniz anlamayabilirsiniz.

  • Örneğimizde kontrol yapılarını ve döngü komutlarını iç içe kullanacağız.

Programımızın komutları:


Programımızın ekran çıktısı:


Programın mantığı ve işleyişi:

  1. Öncelikle ilk sayıyı ve ters çevirilmiş sayıyı tutabilmek için aynı isimlerde iki adet değişken tanımladık. 
  2. İlk sayı 123654 olarak girildi. Sayının modunu aldığımız zaman sonundaki 4 değerini elde ettik fakat sayımız aynı kaldı. Daha sonra bunu terssayi değişkenine atadık ve işlem sonunda ilk sayıyı 10’a böldük.
  3. Her işlemde bu sayıları yan yana yazdırmak için ters sayıyı 10 ile çarptık ve mod 10’a göre bir sonraki basamağı elde ettik.
  4. Sayı:123654. –> 4’ü mod ile alıp terssayi değişkenine atadık. terssayi değişkenini 10 ile çarptık ve ilksayi değişkenini 10’a böldük. İlksayı:12365, terssayi:4 oldu.
  5. 12365 kısmında ise 5’i mod ile alıp terssayi değişkenine atadık. terssayi değişkenini 10 ile çarptık ve ilksayi değişkenini 10’a böldük. İlksayi:1236, terssayi:45 oldu.
  6. Aynı işlemi sürekli tekrarlattık…
  7. En sonunda terssayi:456321 oldu ve ekrana yazdırıldı. Aynı şekilde negatif sayılarda işlemler tekrarlandı. Umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar..

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer