Notice: Trying to get property of non-object in /home/mustaf40/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-utils.php on line 26
İçerikler Yazılım

Continuous Integration (Sürekli Entegrasyon) Nedir?

Sürekli Entegrasyon Nedir?

Sürekli Entegrasyon (CI), bir takım üyesinin sürüm kontrolünde değişiklik yapması durumunda, her defasında kodun tekrar oluşturulmasını ve test edilmesini otomatikleştirme sürecidirCI; geliştiricileri, yaptıkları değişikliklerini bir sürüm kontrol havuzunda birleştirerek kod ve birim testlerini paylaşmaya teşvik eder. Commit (Gönderme) kodu, paylaşılan havuzdan en son kodu almak ve tam yapıyı (aynı zamanda trunk ya da main olarak da bilinir) oluşturmak, test etmek ve doğrulamak için otomatik bir yapı sistemi oluşturur.

Sürekli Entegrasyon’un Planlamaya Etkisi

CI, takım halinde geliştirilen projeler için tabiri caizse bir nimet değerinde çünkü takımdaki herkesin yazdığı kodu tek bir havuza birbirinin kodlarını bozmadan entegre etmesi oldukça zorlu ve sıkıcı bir süreç. Bu gibi durumlarda kodları entegre etmek için günler hatta belkide haftalar gerekebilir. Hataları analiz etmek, kodları belirlemek ve yanlış yazılmış kod parçalarını düzeltmek için birçok test yapılması gerekir. CI, geliştirici ekibi bu gibi sorunlardan kurtarmak için süreci otomatik hale getirir.

Ekip Olarak CI Planlaması

CI, kod havuzunu temiz tutar. Ekipler, işlerini izole etmek ve kısa ömürlü özellik yapıları oluşturmak için Git gibi modern sürüm kontrol sistemlerinden yararlanabilir. Takım birisi, geliştirmesini tamamladığında yaptığı değişiklikleri kod havuzuna commit eder (gönderir) ve değişiklikler kod havuzunda birleştirilir. Ardından geliştirici gerekli kontrolleri yapıp, daha önceden geliştirmiş olduğu yapıları silebilir. Proje geliştirmekte olan ekipler bu süreci sürekli tekrarlar.

CI’yi belirlenen kriterlere göre kullanmak, hataların geliştirme döngüsünde daha erken yakalanmasını sağlar. Yapıların kurulduğu temele uygun şekilde geliştirildiğinden emin olunması için her yapı için otomatik testler yapılır.


Kaynaklar:

https://www.silverstripe.org/blog/developers-how-we-use-continuous-integration-at-silverstripe/

The Existing Challenges of Continuous Integration (CI)


Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer / PRISMA CSI

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.