Teknik Bilgiler Visual Studio

Projeyi Setup Haline Getirmek

Visual Studio Setup Hazırlama

VS platformunda geliştirdiğimiz bir projeyi Setup haline getirmemiz gerekiyor olabilir. Bunun için Microsoft’un kendi marketinde bulunan ufak bir VS eklentisini kurarak projelerimizi kolayca Setup haline getirebiliriz.

Adım 1)

Visual Studio programımızın üst kısmında bulunan Araçlar -> Uzantılar ve Güncellemeler kısmını açıyoruz. Eğer İngilizce versiyonu kullanıyorsanız görsellerde ki kısımlardan yapabilirsiniz.

Adım 2)

Karşımıza Uzantılar ve Güncellemeler ekranı geldi. Sol kısımdan Çevrimiçi seçeneğini seçiyoruz. Eğer sıralama metodunuz “ilgiye” göreyse Microsoft Visual Studio 2017 Installer Projects eklentisi ilk sırada çıkar. Eğer çıkmazsa arama yaparak bulabilirsiniz. 

Adım 3)

İndirme tamamlandıktan sonra, listedeki uzantının yanında bir saat simgesi görüntülenir ve eklenti yükleyicisi “Seçilen yüklemeler, güncellemeler ve kaldırmalar tüm Visual Studio pencereleri kapatıldığında başlayacaktır.” şeklinde bir uyarı verir. Bunun anlamı eklentiyi yükleyebilmemiz için VS programımızı kapatmamız gerektiğidir.

Adım 4)

Kurulum işleminin birkaç saniye sürmesi gerekiyor. Daha sonra Çözüm Gezgini kısmında setup projesinin projelerimiz arasına eklenmiş olduğunu görüyoruz. 

Adım 5)

Yeni proje ekleme sekmesinde Diğer Proje Türleri kısmında Setup Projesi özelliğimizin geldiğini görüyoruz.

Son olarak;

Eğer mevcut projenizi setup haline getirmek istersek VS programımızın üst kısımlarındaki sekmeler arasından Build sekmesini seçiyoruz ve Build Proje_Ismi seçeneğine tıklıyoruz. Setup dosyamız proje dosyalarımızın içerisinde oluşur. (Yani projeyi oluştururken belirlediğimiz kayıt yolunda.)

 

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.