C# Görüntü İşleme Görüntü İşleme

Aforge.NET İle Görüntü İşleme 1

Önceki dersimizde Görüntü İşleme konusunu incelemiştik. Şimdi Aforge.NET kütüphanesinden itibaren derslerimize başlayalım.


Aforge.NET Nedir?

Bilgisayar ortamında elde edilen bir fotoğraf üzerinde, manuel veya otomatik olarak işlemler yapılan ve bu işlemler yapılırken hemen hemen matematik ilmindeki tüm nimetleri kullandıran, gözle görülür girdiler ve sonuçlar üzerinde çalışma sağlayan ve aslında görsel bir sanat icra etmemize yarayan ilginç bir alanda yelken açmamıza imkan sunan bir kütüphaneden bahsedeceğim. Bu kütüphane Image Processing(Görüntü İşleme) dediğimiz aslında doğası gereği pixel işleme tekniğinin uygulandığı Open Source (Açık Kaynak) olan AForge.NET kütüphanesidir.

AForge.NET kütüphanesi, Andrew Kirillov tarafından 2006 yılı civarında yayınlanmış bir görüntü işlemenin ötesinde Andrew Kirillov’a bilişim dünyasında büyük bir saygı duyulmasını sağlayan mucizevi bir framework diyebiliriz.

AForge.NET; görüntü-video işleme, filtrelemeden sinir ağları hesaplamalarına kadar aşağıdaki gibi birçok desteği barındırmaktadır.

  • AForge.Imaging
  • AForge.Vision
  • AForge.Video
  • AForge.Neuro
  • AForge.Genetic
  • AForge.Fuzzy
  • AForge.Robotics
  • AForge.MachineLearning

Tabi ki de AForge.NET kütüphanesinin getirisi olan bu nimetlerin detayları ve birbirinden bağımsız farklı özellikleride mevcuttur. Ama genel anlamda Aforge.NET kütüphanesinin elinin uzandığı sınırları bu başlıklarla çizebildiğime inanıyorum. Resmi aforgenet.com sayfasından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.¹


Aforge.NET Kurulumu

Kütüphanemizi kurmak için herhangi bir .exe dosyasına ihtiyacımız yok. Dosyaları arşivden çıkarmamız şimdilik yeterli olacaktır.

  1. Aforge.NET kütüphanesini indirmek için: https://goo.gl/9jRme1 (Rar Şifresi: www.mustafasaridal.com)
  2. Daha sonra indirdiğiniz dosyaları başka dosyalarla karışmayacak bir dizine çıkarmanız yeterli olacaktır.

Bu dersin videolu anlatımı:

Bu derslik kurulum yapmamızın yeterli olduğunu düşünüyorum. Üçüncü dersten itibaren görüntü işlemeye giriş yapacağız.


Bonus

Yazılım Atöylesi Ailesi’ne özel, sınırla sayıda C# kursunu aşağıdaki linke tıklayarak alabilirsiniz:


¹ Genç Ayyıldız’dan düzenlenerek alınmıştır.

Yazar Hakkında

Mustafa Sarıdal

Cyber Security R&D Engineer / PRISMA CSI

Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.